Nejlepší cheerleaders z celé ČR, často označované jako „roztleskávačky“, se sešli v sobotu 12. května na již 17. ročníku Mistrovství ČR ve sportovním cheerleadingu. Akce se konala ve vyprodané hale Královka na Letné, kam přijelo 1 500 sportovců z 27 českých klubů poměřit své síly. Soutěžilo se v akrobatických choreografiích plných atraktivních výhozů a vzdušných prvků. Nechyběly však ani sexy taneční sestavy s barevnými pom-pomy. Na MČR vystoupil také český národní tým, který koncem dubna reprezentoval ČR na Mistrovství světa na Floridě, kde obsadil krásné 7. místo.

Tituly Mistrů republiky získaly v hlavních kategoriích Allgirl Senior Elite, Coed Senior Elite a Performance Senior Freestyle týmy Lady Eagles, JNS Thunderbirds a Wild cheerleaders.

Mistrovství ČR bylo zároveň i kvalifikační soutěží na ME 2018. „Na loňském evropském šampionátu, který se konal v Praze, Češi vybojovali hned dva zlaté poháry v hlavních kategoriích.“ doplňuje Martina Marešová, prezidentka České asociace cheerleaders.

Co je cheerleading? Cheerleading je sport!

Cheerleading je širokospektrálním sportem, obsahující tanec, akrobacii na zemi i ve vzduchu a atraktivní lidské pyramidy. Soutěží se ve tří minutových dynamických choreografiích, které předvádí 16-25 sportovců. Jak už právě zmíněný výčet aktivit napovídá, cheerleading je náročnou sportovní disciplínou, která vyžaduje pravidelnou a systematickou sportovní přípravu. Řadí se mezi koordinačně estetické sporty s důrazem na technické provedení jednotlivých prvků.

Sportovní cheerleading je mezinárodně uznávaným sportovním odvětvím. V roce 2016 byl uznán Mezinárodním Olympijským výborem a byl přijat jako oficiální sportovní odvětví v sekci neolympijských sportů. Cheerleading je v České republice relativně mladým sportovním odvětvím (od roku 1993), jehož členskou základnu v současné době tvoří více než 1 550 cheerleaders ve 33 týmech z celé ČR, ve všech věkových kategoriích. Nejmenší cheerleaders začínají trénovat ve věku od 3 let a jsou součástí věkové divize Mini. Peewee jsou děti ve věku 7-12 let. Juniorská kategorie je v rozpětí od 12 do 15 let a nejstarší Senior od 16 let. Horní věková hranice není omezena. Svou různorodostí najde uplatnění v tomto sportu velmi široká skupina dětí a mládeže a právě bohatá obsahová náplň tohoto sportu je u něho drží až do dospělosti.

Česká asociace cheerleaders

Česká asociace cheerleaders, z.s. /ČACH/, je nestátní neziskovou organizací, která byla založeno v listopadu roku 2001 s hlavním cílem rozvoje cheerleadingu v České republice. Je jedinou národní organizací (autoritou) zastřešující cheerleading v ČR. Mezi hlavní cíle patří organizování a rozvoj cheerleadingu v České republice, podpora svých členů, zejména mládeže, zajišťování sportovní reprezentace v cheerleadingu, zlepšování povědomí o sportu ve společnosti a jeho propagace, pořádání soutěží, vzdělávání, zastupování „českého cheerleadingu“ vůči zahraničí. ČACH pořádá oficiální Mistrovství České republiky v cheerleadingu, které je zároveň pro sportovce z ČR i nominační soutěží na Mistrovství Evropy v cheerleadingu.

ČACH je také zřizovatelem a organizátorem Národního cheerleadingového reprezentačního týmu ČR.

Úspěchy českých cheerleaders

Seniorský národní tým vybojoval ve světové konkurenci sedmé místo na MS 2018 (Florida, USA). Junioři se umístili na šesté příčce.

Dvě zlata z ME 2017 (Praha) v hlavních kategoriích patří Senior AllGirl Elite a Senior Coed Ellite. České týmy Lady Eagles a JNS Thunderbirds jsou stávajícícmi držiteli titulu Mistrů Evropy ve sportovním cheerleadingu v uvedených kategoriích ve sportovním cheerleadingu

Odkazy:

  • CACH.cz
  • CheerleadingJeSport.cz
 Foto: MČR 2018, Praha, reprezentační tým CNCT Senior