Jak se jezdí po naší metropoli na kole? Jaké cyklostezky jsou vhodné pro širší veřejnost a jaké pro náročnější cyklisty? A je dobré používat na kolo nějaké aplikace? Na otázky o cyklistice v Praze nám odpovídal obyvatel Prahy 6, bývalý profesionální cyklista a také ambasador závodu Pražská padesátka Jiří Ježek.

Jezdíte i po ukončení profesionální kariéry rekreačně na kole? A je podle vás Praha přívětivým místem pro cyklisty?

Jasně, že na kole jezdím dál. Ukončil jsem profesionální kariéru, ale cyklistiku mám pořád v krvi. To už je láska na celý život… Jezdím na kole každý den, když mi to pracovní povinnosti dovolí. Už to není těch pět, šest hodin, ale každá hodinka, kdy se svezu na kole, je pro mě radost! Bydlíme s manželkou v Dejvicích, takže můžeme vyjet z Prahy za město poměrně snadno. Navíc poslední dobou rád využívám síť cyklostezek a značených tras pro cyklisty. Střídám silniční kolo, s gravel bikem (Gravel bike je univerzální kolo, které kombinuje aerodynamický silniční posed, úzké kliky pro přirozené šlapání a nižší těžiště pro ideální průjezd zatáček. Gravel jezdí skvěle po polních i lesních cestách, ale i po silnicích a ve městě, pozn. red.) a horským kolem Praha je pro cyklistiku samozřejmě trochu komplikovanější, než třeba Hradec Králové nebo Břeclav, ale o to víc se všichni snaží, aby se tu jezdilo co možná nejpohodlněji. A každý, kdo na kole po Praze jezdí, to snad může potvrdit.

Máte v Praze nějaké oblíbené cyklostezky? A liší se nějak od sebe pražské cyklostezky, například podle náročnosti?

Mám rád obě trasy podle Vltavy na sever  – jak ze Stromovky na Roztoky a dál, tak z Tróje na Kralupy a Mělník. Stejně tak využívám trasu ze Smíchova do Černošice a dál na na Karlštejn. Tyhle trasy jsou příjemné a rovinaté, jezdím na nich často i s manželkou, která si cyklistiku spíš užívá. Když se chci trochu potrápit, vyberu si trasy, které spojuje trať závodu Author Pražská padesátka. Tam už na jezdce čekají “výživné” kopečky, a přitom se pohybujeme stále v hlavním městě nebo v jeho nejbližším okolí.

Doporučil byste například rodinám s dětmi vyrazit na pražskou cyklostezku? A máte nějaké rady či tipy pro ty, které současná situace „vyhnala“ z fitka na kolo?

Pro rodiny s dětmi můžu doporučit třeba právě některou z těch rovinatých tras. Na “Trójské cyklostezce” můžeme dokonce využít několika přívozů a navštívit třeba park Stromovka, vodácky areál v Tróji, Zoologickou a Botanickou zahradu, nebo na druhém břehu zámek Roztoky nebo Únětický pivovar či romantickou zříceninu Okoř… Jak jsem říkal, příjemných cyklostezek je v Praze spousta, u většiny z nich jsou i veřejné venkovní posilovny a areály zdraví, takže si člověk může zastavit a zacvičit si komplexně. Nebo můžete jako já střídat cyklistiku s běháním a tím si zlepšovat kondici ještě víc.

Jiří Ježek na loňské Pražské padesátce

Jak se připravují cyklisté v době koronaviru? Máte nějaké zprávy od ostatních současných či bývalých profesionálních cyklistů?

V naší zemi máme výhodu, že můžeme jezdit venku. Ale i tak se příprava hodně přesunula na trenažéry a trénink v domácím prostředí, zvláště ti, kteří byli nebo jsou v karanténě. Já sám využíval v březnu a v dubnu populární platformu a aplikaci Rouvy, za kterou stojí čeští vývojáři. Je to naprostá revoluce v jízdě na trenažéru. Člověk ve svém pokoji “jede” před televizí po vybraných trasách z celého světa, trenažér mu přidává nebo ubírá zátěž podle reálného profilu na trati. Navíc se můžete on-line “potkávat s cyklisty, kteří ve stejnou dobu “jedou” po dané trase také, nebo “trénovat ve skupinkách”, pokud se dohodnete se svými kamarády. Každý den jsou vypsány i závody, kterých se účastní cyklisté z celého světa. Sám jsem právě době koronakrize několik takových jel a musím říci, že jsem si “dával” snad víc než normálně…

Když už jsme u těch aplikací – používáte ještě nějaké další? K čemu jsou vlastně podle vás vhodné a doporučil byste je i rekreačním cyklistům?

Požívám jich hned několik. Samozřejmě sleduji počasí, pak aplikace spojené se samotnou cyklistikou, tedy Garmin Connect a Strava, které zaznamenávají jízdu a trasu, a nezapomínám i na aplikaci EPP – pomáhej pohybem, díky které může každý sportovec svojí aktivitou vygenerovat určité body, věnovat je vybranému charitativnímu projektu, a ten pak Nadace ČEZ finančně podpoří. Sportem můžeme tedy i pomáhat.

Jak se díváte na tzv. bikesharing? Zkoušel jste si někdy v Praze či jiných městech zajezdit na vypůjčených kolech?

Bikesharing mi přijde jako skvělá možnost zdravého pohybu a cestách po městě. V Praze ho nevyužívám, protože mám svoje kola, ale v jiných městech nebo v zahraničí to s manželkou občas rádi využijeme. Naposled jsme takto skvěle procestovali New York.

Pojedete i letos Pražskou padesátku? Čím vás tento tradiční závod tak zaujal, že máte za sebou již šestnáct účastí?

Author Pražská padesátka je moje srdcovka. Za prvé mi startuje téměř před domem, za druhé se mi opravdu moc líbí trasa závodu a třetím důvodem je báječná atmosféra, která na Pražské 50 vždycky panuje. Je to pravý přátelský závod, navíc pro celou rodinu. Pořadatelé letos kladou důraz na ženy – cyklistky a podporu mají partnerské páry. Takže i letos se na start postavím se svou manželkou a určitě opět pojede spousta mých kamarádů a kamarádek. V cíli si pak všichni společně dáme jedno “únětické” na oslavu dalšího povedeného ročníku. Tak se na vás na všechny těším!


Jiří Ježek (* 16. října 1974 Praha) je bývalý český profesionální handicapovaný cyklista. Šestinásobný paralympijský vítěz a šestinásobný mistr světa je nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie. Úspěšně absolvoval i závody se zdravými cyklisty. Věnuje se různým dobročinným projektům a motivačním přednáškám. O svém životním příběhu napsal autobiografickou knihu Frajer. Po autonehodě roku 1985 má amputovanou pravou nohu pod kolenem. Závodil mezi lety 1994 a 2017. Po ukončení kariéry vystudoval sportovní diplomacii, pracuje pro české firmy ze sportovního prostředí, podporuje několik sportovních a charitativních projektů, je členem Národní rady pro sport, předsednictva Českého klubu fair-play a dalších významných sportovních orgánů.

Jiří Ježek zval na Pražskou padesátku již loni na našem Facebooku. Na fotogalerii ze závodu se můžete podívat zdeVíce informací o Pražské padesátce najdete v našem Kalendáři akcí

Pražská padesátka – upoutávka s Jiřím Ježkem

Na 21. ročník závodu Pražská padesátka zve jeho ambasador Jiří Ježek! 😎Rozhovor s ředitelkou závodu Kateřinou Malou čtěte již dnes na www.prahasportovni.eu 🚴‍♀🚵‍♂

Zveřejnil(a) Praha sportovní dne Čtvrtek 19. září 2019

Foto: Author Pražská 50/M. Šach, AF