Český atletický svaz a RunCzech se propojují v projektu Elite Run, který se uskuteční v rámci Runway Runu na pražském letišti Václava Havla v neděli 19. července. Elitní závod štafet s předními českými reprezentanty bude vyvrcholením běžeckého svátku v rámci pražského Runway Run.

„Běhání je integrální součástí atletiky a Český atletický svaz podporuje a provozuje nejen atletiku na dráze, ale věnujeme se také běhům mimo dráhu. Bohužel v současné sice již uvolněné pokoronavirové situaci stále platí, že masové běhy nelze provozovat v tak velkém počtu závodníků, a tak jsou někteří organizátoři značně handicapovaní,“ říká předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník a dodává: „chceme proto tento segment podpořit. Hledáme možnosti, jak i přes současnou situaci závody a příležitosti pro běžce uskutečňovat. Domácí šampionát v půlmaratonu se tento víkend uskuteční, sice ne v Pardubicích, ale o mistrovské tituly závodníci nepřijdou. Zároveň chceme podpořit další organizátory, mezi něž patří RunCzech,“ dodává.

Český atletický svaz dlouhodobě podporuje běhy mimo dráhu a projektem Český běh se snaží být autoritou a zárukou běžcům, svaz certifikuje tratě, spolupracuje s organizátory běhů, pořádá odborné trenérské semináře a další aktivity na podporu běhání v České republice, které se kloubí na platformě ceskybeh.cz. „A nyní také podporujeme projekt Česko běží dál a Runway Run s vyvrcholením elitního běhu českých reprezentantů,“ doplňuje Varhaník.

„RunCzech reagoval na danou situaci a jsme rádi, že jsme našli způsob, jak znovu umožnit tisícům běžců zažít závodní adrenalin a užít si akce na speciálních místech. Ať už je to letní výzva Česko běží dál, kde se běhá na trasách certifikovaných Českým atletickým svazem, nebo závod Runway Run Praha, kde můžeme společně uspořádat závod pro elitní atlety. Těšíme se na hodně účastníků, televizních diváků přímého přenosu a návštěvníků Runway Parku na Letišti Praha. Celá akce začne sobotním Sunset Runem na 5 kilometrů a bude pokračovat v neděli. Běžce čeká v 8:30 Breakfast Run a poté dva dm rodinné běhy. Jeden v 10:30 a druhý v 17:00, takže účastníci budou moci sledovat elitní závod přímo na místě z diváckého sektoru,” uvedl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Vrcholem nedělního programu Runway Run tak bude štafetový závod Elite s významnými českými reprezentanty. Pod vedením dvou kapitánek Kristiiny Mäki a Diany Mezuliáníkové se diváci mohou těšit na štafetu s úseky 1000 – 500 – 500 – 1000 metrů na ranveji pražského letiště Václava Havla. Netradiční “silniční” mix štafeta složená ze dvou mužů a dvou žen se uskuteční 19. července od 16:15 hodin v přímém přenosu České televize.

“Těším se na netradiční závod, zajímavé to bude už jen v tom, že druhá štafeta nebude vědět, jak sestavíme pořadí závodníků. Jména do svého týmu jsem volila tak, aby štafeta byla silná, ale zároveň pestrá ve věkových kategoriích mladších účastníků jako je Bára Malíková či čerstvá dorostenecká rekordmanka na 1000 metrů Pavla Štoudková. Věřím, že sestavení štafety se nám povede tak, abysme tým “modrých” roznesli na kopytech,” říká Kristiina Mäki.

Červená štafeta s kapitánkou Kristiinou Mäki bude mít ve svém týmu Filipa Sasínka, Pavla Masláka a Barboru Malíkovou, náhradníky jsou Pavla Štoudková a Hakim Saleh.

Modrá štafeta s kapitánkou Dianou Mezuliáníkovou se představí ve složení Jan Friš, Filip Šnejdr a Lada Vondrová s náhradníky Annou Šimkovou a Jakubem Hoftou. “Jsem ráda za každou příležitost zviditelnění atletiky a věřím, že takový souboj štafet bude divácky zajímavý I vzhledem k tomu, že se na startu objeví zvučná jména. S druhou kapitánou Kristiinou jsme vybíraly členy tak, aby byl závod vyrovnaný, přesto o vítězství mého týmu vůbec nepochybuji,” říká Diana Mezuliáníková. Kapitánky budou losovat o to, kdo poběží v prvním úseku, další taktika je pak již na každém z jednotlivých týmů. Podmínkou je, že kilometrové úseky musí běžet jak muž, tak žena.

Červená štafeta:

  • Kristiina Mäki, Filip Sasínek, Barbora Malíková, Pavel Maslák
  • Náhradníci: Pavla Štoudková, Hakim Saleh

Modrá štafeta:

  • Diana Mezuliáníková, Jan Friš, Lada Vondrová, Filip Šnejdr
  • Náhradníci: Anna Šimková, Jakub Hofta
Foto: RunCzech