Zlato zůstalo „doma“. Jiří Prskavec vyhrál už počtvrté titul mistra Evropy, a to na domácí trati v Praze-Troji. Na startu finále mistrovství Evropy ve vodním slalomu přitom byli všichni 3 favorizovaní kajakáři – Přindiš ani Hradilek ale na stupně vítězů dnes nedosáhli. V dalších kategoriích slavil úspěch také české kajakářky. Evropský titul v týmové soutěži získaly Kateřina Kudějová, Veronika Vojtová, Antonie Galušková.

Finále kajakářů nabídlo v sobotu Troji neskutečnou atmosféru, která je ovšem v Praze vyhlášená. Nebyla nouze o dramatické momenty a především špičkové výkony. Už první jezdec Niko Testen ze Slovinska ukázal, že finálové jízdy budou velmi rychlé.

Výchozí čas byl 101.81 s. Pro Dimitri Marxe byla už účast ve finále velkým úspěchem, Švýcar byl obecně velkým překvapením dnešního závodu. Sedí mu těžké tratě, a to tato vskutku byla. Celou dobu jel skvěle, až na závěrečných brankách 20, 21 a 22 nabral nešťastné štouchy, které ho odsunuly z předních pozic. Polák Popiela první branky prolétával, ale u branky 12 musel pořádně zabrat a čekat na správnou vlnu, což způsobilo dotek na následující brance 13. Obhájce stříbrné medaile z posledního ME ovšem nakonec vyfasoval ještě padesátivteřinovou penalizaci a v čele nefiguroval.

hradilek mm

Prvním z trojlístku Čechů byl Vavřinec Hradilek. Už v první části byl o 1,66 sekund rychlejší než Testen. Nabízel velmi těsné průjezdy, jak je u tohoto kajakáře zvykem. Jeho náskok se zvyšoval a v cíli udal nový nejrychlejší čas 99,52 s. Z vedoucí příčky ho posléze sesadil další Polák Mateusz Polaczyk, který čistou jízdou stáhla čas na 99.06 s.

Na startu byl v tu chvíli druhý domácí závodník Vít Přindiš, do té chvíle ještě úřadující mistr Evropy. V horní části ztrácel jen dvě setinky, na dalším mezičase už ale vedl o 1,63 vteřin a po dojetí do cíle se radoval z prvenství. Radost však zmizela o pár minut později, co mu po přezkoumání rozhodčích naskočily dvě trestné vteřiny z branky 10, a Přindiš spadl na průběžné třetí místo. Z medailových pozic Čecha definitivně odsunul Francouz Boris Neveu, jeden z nejzkušenějších borců na divoké vodě.

PRindis finale

Jakmile se na trať vydal Slovinec Peter Kauzer, od prvních branek ukazoval své letité zkušenosti a znalosti pražského kanálu. Superrychlá jízda, těsné průjezdy a výsledný čas 98.49 s znamenalo nového vedoucího závodníka. Hradilek v tu chvíli držel bronzovou naději. O tu ho nepřipravil Martin Dougoud ze Švýcarska, ale až poslední z Čechů, Jiří Prskavec.

Ten se do vln vrhnul s největší vervou, už na prvním mezičase vedl o 78 setin před Kauzerem. Do brány 12 se natlačil tak, jak to umí jen on. Na dalším mezičase měl náskok 69 setin a za bouření tribun dojel do cíle jako nejrychlejší v čase 97.97 s. Ohrozit ho mohli už jen dva kajakáři. Rakušan Felix Oschmautz jel hodně na hraně a snažil se o co nejkratší průjezdy, což se mu vymstilo hned na brance 5, kde mu naskočila padesátivteřinová penalizace za neprojetí brány.

Poslední na startu byl Francouz Quentin Burgi. Nejel vůbec špatně, na mezičasech byl rychlejší než Prskavec, ale díky velmi těsným časovým rozdílům v první šestici mu po dojezdu patřilo třetí místo. Ani jemu se však nevyhnulo přezkoumání průjezdu branek, a když Francouzi přibyly 2 vteřiny za chybu na brance 6, spadl až na šesté místo.

finale podium

Mistrem Evropy se počtvrté stal domácí Jiří Prskavec (97.97 s), stříbro má Slovinec Peter Kauzer (98.49 s), bronz si odváží Polák Mateusz Polaczyk (99.06 s).

„Takový úspěch se nikdy neomrzí. Jsem rád, že zrovna v letošní sezoně, která nám nedávala moc šancí na úspěch, se mi to i tak na jediném možném velkém závodě povedlo, navíc doma. Moc si toho vážím. Sice tu není takový dav jako normálně, ale možná o to víc se fanoušci snažili a tlačili nás do cíle, mně osobně to hodně pomohlo. Nebyl jsem moc nervózní, naopak jsem se ohromně těšil, protože své kamarády z cizích zemí jsem neviděl půl roku a moc jsem se těšil, až si společně zazávodíme. Jsem rád, že jsem dokázal udržet nervy a předvedl nejlepší jízdu této sezony,“ svěřil se rozesmátý šampion Jiří Prskavec.

Prskavec finale

„Cítil jsem se celý den v pohodě. Ale ve finále jsem špatně najel do bran 4 a 5, ale pak jsem se dal dohromady a předvedl dobrou jízdu. Bojoval jsem, bylo to psychicky velmi náročné. Každopádně byla zábava závodit. Před závodem mi Jirka Prskavec říkal: ´Ne že budeš podruhé v Praze první,´ takže on je první, já druhý, ale jsem šťastný,“ řekl stříbrný Peter Kauzer.

„Bylo to docela dobré, měl jsem nějaké malé problémy v brankách 3 a 4, ale od desáté branky to bylo v pohodě. Samozřejmě se vždycky dá jet rychleji, ale obecně musím říct, že to dnes bylo v pohodě. Měl jsem skvělou motivaci závodit po té dlouhé pauze z důvodu pandemie, takže jsem si chtěl závod také užít, což se stalo. V cíli jsem musel čekat, protože Quentin Burgi byl původně třetí, ale kvůli dodatečné penalizaci jsem nakonec bronzový já. Jsem opravdu šťastný, že se mi to v Praze opět povedlo. Mám tento kanál opravdu rád a myslím, že zdejší trať má ráda i mne,“ usmíval se bronzový medailista Mateusz Polaczyk.

Závod hlídek vyhrály české kajakářky, závěrečné drama v soutěži singlířů skončilo lépe pro Slovince

slovinci hlidky

Posledními závody na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze byly týmové soutěže kajakářek a kanoistů. Evropský titul získaly české kajakářky Kateřina Kudějová, Veronika Vojtová, Antonie Galušková. Velké drama nabídl závod hlídek kanoistů. Nejprve to vypadalo na triumf české posádky. Po dojezdu Slovinců, kteří byli rychlejší, spadli Češi na stříbrnou příčku, ovšem posléze u Slovinců zasvítila dodatečná padesátivteřinová penalizace. Ta po pár minutách opět zmizela a naopak se objevila u Čechů zpětně za špatné projetí branky 6. V konečném pořadí patří Čechům nepopulární bramborová příčka, mistry Evropy se stali definitivně Slovinci.

K1W Týmy

Sedm trojčlenných posádek se postavilo na start týmového závodu kajakářek. První vyjelo do branek trio Švýcarek, kterým se kupily chyby jedna za druhou včetně padesátivteřinové penalizace na brance 7. Ani Polky se nevyvarovaly chybám, ale se 14 trestnými vteřinami to zatím na prvenství stačilo. Španělky zapisovaly po jízdě 36 vteřin navíc. Jakmile nastoupila do závodu trojice Slovinek včetně účastnice finále Terceljové a semifinalistky Hocevarové. Ačkoliv závodnice jely hodně daleko od sebe a musely na sebe čekat, šly se šesti trestnými vteřinami a časem 147.85 s jasně do čela.

Tři finalistky individuálního závodu včetně mistryně Evropy – tak vypadalo složení české hlídky. Kateřina Kudějová, Veronika Vojtová a Antonie Galušková jely dobře a u sebe a na prvním mezičase náskok téměř 12 vteřin, pak sice začaly přiskakovat penalizace za doteky na brankách 8 a 13, ale náskok stále zvyšovaly. Na druhém mezičase vedly o více než 16 vteřin. V závěru se Galušková dopustila chyby, když ji vlna nedonesla do brány 22, ale těsně mimo ni. Musela se tak vracet a pak dotahovat dvě své kolegyně. I tak šly Češky bezpečně od čela s časem 139.64 s.

Neohrozily je ani Rakušanky. Na letošní trať nebude asi v dobrém vzpomínat Corinna Kuhnleová, která v semifinále, finále i teď v hlídkách ťukla hned do první branky, což je opravdu ojedinělé. Rakouské trio skončilo téměř 6 vteřin za Češkami. Na startu už byly jen Francouzky, a to byl souboj s časem do posledních metrů. Nakonec Češky o vteřinu udržely náskok a slaví evropské zlato z týmové soutěže. Francie (Camilie Prigentová, Lucie Bauduová, Marjorie Delassusová) má stříbro a Rakousko (Corinna Kuhnleová, Nina Weratschnigová, Antonia Oschmautzová) získalo bronz.

„Vymyslely jsme si trošku kličky, já jela nahoru v jedné protivodě, vymyslely jsme to celé dobře a jely v pohodě,“ popsala jízdu Kudějová. „Vůbec to jako náplast neberu, sice je to super, že jsme ještě s Toničkou takhle poprvé jely a rovnou to vyhrály, ale já jsem spokojená s oběma závody,“ řekla Vojtová. „Neděle je dobrý den, takže za mě super,“ uzavřela Galušková.

hlidky holky finale

C1M Týmy

Sedm posádek vyrazilo i do závodu hlídek singlkanoistů. Španělé jeli skvěle prvních pět branek, pak ale začaly přibývat chyby včetně třech nepopulárních padesátek. Lépe si vedli Irové, kteří chybovali jen čtyřikrát. V těžké kombinaci branek 6, 7 a 8 vyrobili šťouchy i Poláci a v cíli na irské singlíře nestačili.

Češi ve složení Lukáš Rohan, Vojtěch Heger a Václav Chaloupka měli na prvním mezičase téměř dvě vteřiny náskok, pak sice přiskočily čtyři trestné vteřiny, ale české trio začalo výrazně zrychlovat. Na druhém mezičase už vedli o více než 4,5 vteřiny a s časem 128.44 s se usadili v čele závodu.

Italové nejeli špatnou jízdu. Nebýt padesátivteřinové penalizace na brance 14, která je jistě bude mrzet, by šli na druhé místo. V prvních brankách si dobře vedli Francouzi, ovšem pak přišly velké chyby na brankách 7 a 8, kde jim rozhodčí zapsali dvě padesátky, a medailová ambice se rozplynula.

Jako poslední se na pražském kanále představili Slovinci ve složení Benjamin Savšek, Luka Božič a Jure Lenarčič. Na prvním mezičase měli náskok na českou výpravu 3,40 vteřin, jeli dobře u sebe a výrazně tak šetřili čas. Na druhém mezičase vedli už o více než 6 vteřin a i s jedním trestným dotykem jeli do cíle suverénně nejrychleji. Pak nastalo ovšem drama, když v cíli dodatečně naskočila Slovincům padesátka za neprojetí branky 16. Po opakovaných záběrech však tento verdikt rozhodčí změnili a tím pádem se slovinský tým s časem 120.43 s vyhoupl na první místo a získal titul mistrů Evropy. Přezkoumání výsledků tím však neskončilo a radost nepřineslo české výpravě. Rozhodčí padesátivteřinovou penalizaci přisoudili právě jim a domácí singlíři skončili čtvrtí.

Slovinci slaví zlato, stříbro si překvapivě odváží Irové (Liam Jegou, Robert Hendrick, Jake Cochrane) a bronz patří Polákům (Grzegorz Hedwig, Kacper Sztuba, Szymon Zawadzki).

„Ptal jsem se kluků na tu spornou situaci a řekli, že vše bylo v pořádku, takže jsme si byli jistí, že jsme žádnou chybu neudělali. Jsem moc rád, že jsme získali zlato. Jeli jsme velmi dobře, důležité bylo nechávat si dostatek prostoru pro každého z nás tak, abychom si každý mohli jet svou stopu,“ řekl Luka Božič. „Vyhrál jsem dvě zlaté medaile stejně jako na předešlém šampionátu, a to je skvělý pocit. Věděli jsme, že nikdo z nás žádnou chybu neudělal, čili jsme předpokládali, že chybu udělali rozhodčí, což se prokázalo. Pak jsme byli už jen šťastní,“ řekl Benjamin Savšek. „Mám z toho velmi dobrý pocit. Během jízdy jsem se cítil dobře, celkově byla jízda povedená, takže jsem velmi šťastný. O výsledcích jsem na startu nepřemýšlel, chtěl jsem se jen soustředit na svůj výkon a myslím, že jsme všichni tři odvedli skvělou práci,“ doplnil trojlístek Jure Lenarčič.

Foto/zdroj: http://www.slalomtroja.cz/