Tak schválně: kolikrát jste si byli za posledních 12 měsíců zaběhat? Bylo to číslo vyšší, než v jiném (necovidovém) roce? S pandemii koronaviru žijeme již celý jeden rok a běhání je jedna z mála sportovních aktivit, která nám v současné době zbyla. Za tu dobu dostalo obrovskou ránu. Ve velké míře se rušily všechny hromadné akce, takže jsme přišli například o velmi oblíbený Pražský maraton či štafetu – svátky všech aktivních běžců. Pohybovat se však lidé nepřestali, běhání se stalo individuální záležitostí a nadšenci se ze závodů přesunuli do lesů, na běžecké stezky či na hory. Je tak možné, že pokud se pandemie stáhne a závody se opět rozběhnou, bude na startu připraveno mnoho nováčků. 

„Uspořádáme v Praze maraton jako v New Yorku,“ zazní poprvé z úst dvou italských kamarádů, Carlo Capalbo a olympijský vítěz v maratonu Gelindo Bordin, v pražské hospodě Cibulka. O pivo později už volají legendárnímu Emilu Zátopkovi. Tak se alespoň podle oficiálních webových stránek v roce 1994 smělý projekt rozjížděl.

Ale co teď? V roce 2021? Jak se s nastalou situací vypořádávají organizátoři největších běžeckých akcí v České republice? Zeptali jsme se Kristiny Rudišové z RunCzech.


Hromadné závody seriálů RunCzech se již mnoho měsíců nemohou uskutečňovat. Jak moc vás v RunCzech protikoronavirová opatření zasáhla? Jak vypadá váš „běžný“ koronavirový chod?

Nás, jako organizátory hromadných akcí, zasáhla samozřejmě rapidně. Lidé se nesmějí setkávat, tudíž vypustit najednou desítky tisíc lidí do ulic je momentálně nepředstavitelné. Na druhou stranu, zavřená fitness centra a častý home office spoustu lidí rozběhali, takže se těšíme, že až to bude možné, přivítáme na startu spoustu nováčků.

Snažíme se stále pracovat, nepolevovat. Spustili jsme nový e-shop, pracujeme na virtuálních závodech a hlavně se snažíme přijít s návrhem, jak i v této situaci pořádat bezpečné závody. Chceme autoritám a vlastně všem ukázat, že existuje cesta, jak se aktuální situaci přizpůsobit a že běhání je zdravé a mělo by být bráno jako řešení, ne jako součást problému.

RESTART2020_sunsetrun_2

Hitem posledního roku byly všemožné individuální výzvy či online tréninky s lektory. Podporujete podobné aktivity i v RunCzech? A máte s nimi dobrou zkušenost?

Ze začátku jsme se tomu trochu bránili, protože nám nic nenahradí vidět tu radost běžců v cíli a tu atmosféru, kterou na všech našich závodech zažíváme. Běžci ale začali ztrácet motivaci a tak jsme začali přemýšlet a v prosinci jsme udělali první digitální festival. Chceme totiž přinést běžcům celý závodní zážitek.

Teď nemáme moc očekávání, je důležité, že začneme. Myslíme si, že teď se do virtuálu přesune celý svět. Chceme teď edukovat ostatní, že tu ta možnost je a samozřejmě doufáme, že se opravdové závody co nejdříve vrátí, protože plně je žádný virtuální závod nikdy nenahradí. Je to hezký doplněk, který asi zůstane i po pandemii, ale potřebujeme emoce a fyzický kontakt.

Blíží se jaro a vypadá to, že běhání bude jednou z mála sportovních aktivit, kterou budeme moct provozovat. Máte nějaká doporučení, nebo vzkaz pro běžce předtím, než opět vyběhnou po pražských běžeckých trasách?

My pevně věříme, že naši běžci běhali i v zimě! V Praze máme spoustu krásných parků, mezi ty naše nejoblíbenější patří samozřejmě Letná s výhledy na centrum města a Stromovka s jezírky. Pokud ale běžci začínají po delší pauze, určitě je třeba začít zvolna a tělo připravovat na zátěž postupně. Nezapomínáme ani na závěrečné protažení, abychom pak výběhu nelitovali.

Pro naše běžce chystáme již brzy velké překvapení, takže se určitě mají na co těšit. Zveřejníme ho ještě během tohoto týdne.

Když jsme u těch běžeckých tras, mohla byste doporučit nějakou, která není široké veřejnosti tolik známá, ale stojí za to ji někdy navštívit? Máme na mysli především Prahu a její blízké okolí.

Po celé republice máme trasy Mattoni FreeRun, ty můžeme určitě doporučit. Kromě výše zmíněných parků běháme ještě ve Hvězdě, Braníku, s kolegy teď chodíme pravidelně běhat na Vyšehrad, abychom měli trochu změnu od Prahy 7. Praha je pro běžce skvělá, můžete běhat rovinky podél řeky, schody na Vítkově nebo kopce v Šárce.

Jaké máte v RunCzech plány na letošní rok? Připravujete se například na možné povinné testování účastníků před závodem?

Na tohle téma jsme dělali minulý týden živé vysílání, kde jsme se snažili běžcům přiblížit, jaké plány máme, resp. jak to vidíme. Rádi bychom začali sezónu (tu s fyzickou akcí) na konci května. Pokud bychom vycházeli z loňských zkušeností, květen už byl trochu lepší. Jestli to bude možné ale teď neumíme říci. Na amatérský sport se bohužel moc nemyslí. Jsme připraveni se přizpůsobit jakýmkoli pravidlům, jakmile je někdo určí. Konkrétně testování řešíme intenzivně už nyní a pokud to bude třeba, připravíme testovací místa na každý závod.

V Praze se v minulosti pořádal hlavně maraton, půlmaraton či juniorský běh. Máte od účastníků nějakou zpětnou vazbu? Je Praha a její historické centrum vhodné místo pro běžecké závody?

Start v centru Prahy je to, co dělá naše závody jedinečné. Staroměstské náměstí i Rudolfinum mají skvělou atmosféru. Na Volkswagen Maratonu Praha běžíte přes Karlův most, který ten den patří jen a jen běžcům. Díky těmto lokalitám je kolem spousta fanoušků, kteří doladí tu perfektní závodní atmosféru. Takže ano, i když z hlediska dopravního projektu by to bylo někde na dědině samozřejmě jednodušší. Pro běžce a pro naše fotografy to ale skvělé je.

Loni v létě úspěšně proběhla unikátní běžecká akce Runway Run Praha na Letišti Václava Havla. Jak na ní zpětně nahlížíte? Bude se na letišti zase běhat i letos?

Pro nás to byl neskutečný zážitek, ještě před rokem bychom vám nevěřili, že budeme pořádat závod na letišti. V Praze nás sice přepadl déšť, ale i tak byla zpětná vazba od běžců neskutečná – i kvůli nepřízni počasí hodně běžců zrychlilo a v cíli tak slavili osobní rekordy. Běžet po ranveji vedle přistávajících letadel byl pro všechny úplně nový zážitek. Mysleli jsme si, že už se to nebude nikdy opakovat, že je to opravdu něco, co zažijete buď teď nebo nikdy. Bohužel se pandemická situace zatím nelepší a letiště stále nejsou tak plná, jak byla dřív, tak uvidíme…

Runway Run Praha 2020

 

Pokud byste se zítra probudila a koronavirová pandemie by byla pryč, který ze závodů byste si šla zaběhnout? 😊

Zaběhnout bych si šla asi Pražskou štafetu, hrozně se mi líbí její koncept – vykonáte sportovní aktivitu, navíc v týmu a pak to s přáteli oslavíte na pikniku s hudbou. Nebo bych zkusila i nějaký virtuální závod, kde si můžu trasu sama a čas sama vybrat a stejně dostanu medaili. To je na tom vlastně fajn, že se běžci mohou aktivně zapojit do toho plánování a přizpůsobit si to tak, aby jim to vyhovovalo.


Rozhovor s ředitelem závodů RunCzech jsme dělali už v dubnu při první vlně koronaviru, přečíst si ho můžete na odkazu níže. Hledáte inspiraci pro běžecký výlet či místo pro venkovní workout? Zkuste naší sekci Fitparky a běžecké trasy.

O Runczech

RunCzech pořádá prestižní pražské závody organizované pod hlavičkou Prague International Marathon spolu s dalšími akcemi probíhajícími ve vybraných regionech České republiky, pořádané společností Tempo Team Prague,  a dvěma událostmi v Itálii. Společnost Prague International Marathon, spol. s r.o. („PIM“) založil v roce 1995 Carlo Capalbo, prezident společnosti, s cílem zorganizovat v ulicích Prahy velký mezinárodní maraton. Na start prvního závodu se postavilo 958 běžců. Od té doby se aktivity PIM rozrostly a rozvinuly do celé série běžeckých akcí známých jako RunCzech, které přivítaly více než 1 milion účastníků. 

Kromě výše uvedených akcí organizuje PIM také seriál Juniorský maraton – Běžíme pro Evropu 2020 pro žáky středních škol. Video z Juniorského maratonu najdete také na našem Youtube kanálu.

Foto: RunCzech