Čtvrtým závodem Českého poháru Skupiny ČEZ ve vodním slalomu v Praze – Troji vyvrcholily nominační souboje. V neděli 13. května se také rozdaly republikové tituly a svůj neúspěch v nominaci dokázal skvělým způsobem revanšovat Vavřinec Hradilek vítězstvím mezi kajakáři.

Včera měl chuť se sportem skoncovat, dnes poráží všechny soupeře včetně Jiřího Prskavce. Bývalý mistr světa z Troje 2013 Vavřinec Hradilek na domácí trati v Troji zhypnotizoval davy a vyjel titul mistra České republiky. Prskavec v konečném pořadí obsadil bronzovou pozici za Vítem Přindišem.

„Je to krásné. Včera to bylo hodně emotivní a měl jsem chuť se závoděním už skoncovat, ale dnes ty emoce už opadly a jezdit na vodě je prostě fantastické,“ říkal v cíli čerstvý mistr ČR Vavřinec Hradilek. „Nominace mi nevyšla, ale budu pádlovat dál, jen na asi trochu jiné lodi. V srpnu pojedu tady v Troji rankingový závod, tak se budu snažit uspět. Jinak mě čeká v USA nejtěžší extrémní závod na světě, tak ten pojedu. Člověk nikdy neví, která sezóna může být jeho poslední. Nechci se utěšovat tím, že příští sezónu to půjde lépe. Chystám se teď trochu cestovat po vodě. Láká mě takové Grónsko. Na lodi jezdím už 23 let a ještě jsem si nepostavil vlastní kajak, tak je možná ten správný čas,“ dodal Hradilek, který je stále úřadujícím mistrem světa v extrémním kajak krosu.

Již nominovaný Jiří Prskavec dnes startoval s cílem obhájit republikový titul. „Musím se vypořádat s tím, abych tolik nešťouchal. Forma byla na nominaci naladěná na 100 %. Teď hned naskakuji opět do plného tréninku,“ popsal bronzový reprezentant Jiří Prskavec.

Překvapením mezi kajakářkami bylo vypadnutí favoritky Kateřiny Kudějové a Amálie Hilgertové již v kvalifikaci. Vyrovnanou formu předvedla opět Barbora Valíková, která se poprvé v kariéře probojovala do seniorské reprezentace a také vyhrála titul mistryně ČR, stříbro si připisuje Karolína Galušková.  V reprezentaci tedy uvidíme kromě Kudějové a Valíkové i Veroniku Vojtovou.

Nemám slov, ještě to úplně nechápu, že to takto vyšlo. Letos jsem se hodila víc do pohody a víc se na ten sport soustředím. Vloni jsem odstátnicovala, tak se můžu více koncentrovat a spolu s trenérem Honzem Vondrou nám to zatím vychází,“ těšila se Valíková.

Pro mistrovský titul mezi singlkanoistkami si v Troji dojela Tereza Fišerová před Monikou Jančovou a talentovanou Terezou Kneblovou. V reprezentaci uvidíme kromě Fišerové i Gabrielu Satkovou a Kateřinu Havlíčkovou.

Spadl mi kámen ze srdce, ale trochu mě mrzí, že se mi v Troji tolik nedařilo,“ řekla v cíli bývalá mistryně světa Havlíčková.

V kategorii singlkanoistů dominoval Vítězslav Gebas, kterého v reprezentačním týmu doplní Lukáš Rohan a Tomáš Rak. Ten nasbíral stejný počet bodů jako Michal Jáně, ale stříbrné umístění v Troji Rakovii zabezpečilo místo v reprezentaci.

Letos jsem měl blbý rozjezd a cítil jsem, že to v nominaci bude tak 50 na 50. Na Trnávce jsem se cítil nějak záhadně unavený. Nepřipouštěl jsem na sebe tlak a jsem rád, že jsem se s tím v Troji popral,“ řekl olympionik Gebas.

Ondřej Karlovský a Jakub Jáně dokázali obhájit mistrovský titul v kategorii C2 mužů. Stříbro si připsal Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň a bronz překvapivě dvojice Václav Hradilek – Jan Vlček.

Konečné pořadí nominace najdete ZDE

Česká reprezentace:

K1m

  • Ondřej Tunka, Vít Přindiš, Jiří Prskavec

K1ž

  • Kateřina Kudějová, Barbora Valíková, Veronika Vojtová

C1m

  • Vítězslav Gebas, Lukáš Rohan, Tomáš Rak

C1ž

  • Tereza Fišerová, Gabriela Satková, Kateřina Havlíčková

C2m

  • Kašpar-Šindler, Karlovský-Jáně, Koplík-Vrzáň
Foto: Martin Hladík, kanoe.cz