Plavecký klub otužilců Praha pořádá 1. března Mistrovství České republiky v zimním plavání v plaveckém způsobu prsa. Soutěžit se bude ve venkovním bazénu Plaveckého stadionu Podolí.

Procvičovat se dají nejen svaly a mozek, ale také krevní oběh. Pravou cévní gymnastikou je totiž otužování. Posílí se tak imunita, ale můžete se rovněž zbavit i bolestí zad nebo třeba vysokého krevního tlaku a možná i trochu omládnete.

Můžete se přidat ke zkušeným. I. plavecký klub otužilců Praha se věnuje řadu let kondičnímu otužování a sportovnímu zimnímu plavání. Členové klubu celoročně trénují ve Vltavě v Praze-Braníku a zúčastňují se plaveckých soutěží.

Každý rok organizují tři oficiální klání. Vedle Branických ledů je to nejprestižnější a nejstarší Memoriál Alfreda Nikodéma a v posledních letech také Mistrovství České republiky v zimním plavání v prsařském způsobu. Letos to bude dokonce již 19. ročník.

Mistrovství ČR

Mistrovství České republiky v prsařském způsobu se účastní pouze ti plavci, kteří splňují kvalifikační limity. Ostatní mohou soutěžit ve volném způsobu, což však není součástí mistrovství.

Na dodržování plaveckých pravidel bazénového plavání budou dohlížet rozhodčí. Závodníci, kteří jsou zvyklí plavat převážně na volné vodě, si tak musí pečlivě hlídat svůj styl včetně obrátek, aby nebyli diskvalifikováni u mistrovských tratí. Plavání ve stojaté vodě má přeci jen trochu jiné zákonitosti než v proudící řece.

Klasický styl

A jak náročné je plavat prsa neboli klasický styl? Je to jeden z nejstarších způsobů a také nejpoužívanější v rekreačním plavání. Je oblíbený, protože ho lze plavat i bez dovednosti dýchání do vody, což u jiných stylů, například u kraulu nebo motýlka, nejde nebo jen velmi špatně a na omezenou dobu.

Ale pozor, je to zároveň jedna z nejnáročnějších plaveckých technik. Skládá se totiž ze záběru rukou, kopu nohou a následného splývání, kdy jsou ruce a nohy zcela propnuty. Ale zase co se týká rychlosti, tak má bohužel nejmenší účinnost.

MČR otužilců letos slaví už 19. ročník

JAK SE ZAČÍT OTUŽOVAT

Základním pravidlem je začínat postupně. Tělo, ale také psychiku, musíte na chlad zvykat nenásilně. Ideální je praktikovat otužování doma ve sprše vždy ráno. Začínejte postupně tak, že budete studenou vodou omývat nejdříve nohy a postupně se budete přesouvat výše. Začínat můžete i s vodou vlažnou a pomalu posunovat k vodě ledové. Snažte se zhluboka a klidně dýchat a udržujte si dobrou náladu. Berte otužování jako další z kroků k vašemu zdravému životnímu stylu.

INFORMACE O AKCI

Foto: M. Šach, AF