Fotbal, atletika, dostihy… V Praze se již postupně rozbíhají sportovní klání po nucené koronavirové pauze. A kdy se dočkáme také organizovaných běžeckých závodů? Jaké jsou vůbec plány a vize v tomto sportovním odvětví? Zasáhla běžce pandemie méně či více než ostatní sportovce? A co je čeká v nejbližších měsících? Zeptali jsme se Václava Skřivánka z RunCzech.

Jako nejbližší závod v Praze svítí v kalendáři na webu RunCzech zářijová „desítka“ neboli večerní běh centrem hlavního města Birell Běh na 10 km. Je toto opravdu první oficiální RunCzech běžecký mítink v Praze, který si sportovci mohou zapsat do kalendáře? Nebo se bude v Praze někde skupinově běhat i během letních prázdnin?

Dobře, že se ptáte! Vzhledem k tomu, že jsme se s běžci nemohli potkávat na jaře, připravili jsme několik letních akcí. Budou se konat závody na letištích, včetně toho pražského. Registrace na Runway Run Prague jsou již otevřené a závod se uskuteční 18. – 19. července.

Co dalšího ještě RunCzech plánuje právě v těchto letních měsících?

Kromě Letiště Václava Havla rozběháme i letištní plochy v Karlových Varech a Českých Budějovicích. Třešničkou na dortu bude srpnový Pivovarský běh s Birellem.

Václav Skřivánek pracuje pro RunCzech jako Race Director

A co podzim? Očekáváte běžecký boom? Nebo si myslíte, že budou lidé spíše opatrní a na velké skupinové akce se tolik nepohrnou?

Věříme, že se běžci na závody těší a proto přijdou zúrokovat kilometry, které během jara naběhali. Zároveň jsme připraveni dodržet veškerá hygienická nařízení a běžcům zajistit bezpečný závod.

Zasáhla profesionální i rekreační běžce pandemie koronaviru méně než jiné sportovce? Běhání venku bylo přece jen jedním z mála sportovních vyžití, které se nemuselo zcela zastavit a trénovat se dalo například v lesích či parcích. Máte nějaké ohlasy od běžců, jak probíhala jejich příprava na zrušené závody?

I ve svém okolí vidím, že se spousta mých přátel i kolegů začala běhat. Fitka byla zavřená a v dubnu a květnu bylo opravdu krásně, tak to lidi táhlo ke sportování venku. Jestli se to projeví na našich registracích, to uvidíme. Snad většinu běhání chytne a už se ho nevzdají.

Jaké jsou plány/vize na další etapu, tedy na podzim 2020 a rok 2021? Bude například zpřísňovat některá hygienická opatření? A bude podle vás trend v příštích letech spíše větší množství menších lokálních závodů, nebo velkých mítinků jako je třeba Volkswagen Maraton Praha?

Budeme se řídit podle nařízení. Momentálně to vypadá tak, že běžci budou v roušce v koridoru, ale na samotný běh si ji budou moci sundat. Samozřejmě budou k dispozici dezinfekce a dobrovolníci budou mít jednorázové rukavice. Věříme, že příští rok už bude všechno v normálu a uspořádáme všechny naše závody tak, jak jsme zvyklí.

Máte v Praze nějaký tip na méně známou běžeckou trasu, kterou byste mohl doporučit našim čtenářům?

Díky výzvě Česko běží dál jsem se byl podívat na Hvězdě, kam se obyčejně nedostanu. Musím to tedy doporučit těm, kteří jsou jako já zvyklí běhat hlavně na Letné nebo ve Stromovce.

Existují nějaká nepsaná pravidla, která by měli vědět začínající běžci, než si půjdou zaběhnout svůj první RunCzech závod?

My je dokonce sepsaná máme, najdete je na webu v sekci Prvoběžci. Určitě by měli začít kratším závodem, který nepoběží naplno, ale pro načerpání atmosféry a poznáním, jak to všechno funguje. Hlavně platí stále omílané: nepřepálit začátek.


RunCzech přichází s novou výzvou: Česko běží dál

Vládní nařízení se pomalu rozvolňují, ale organizátoři velkých hromadných akcí si budou muset ještě počkat. RunCzech, který pořádá závody pro tisícihlavé davy, cítil občanskou povinnost nabídnout svým věrným běžcům program i v této situaci a přišel s výzvou Česko běží dál. S virtuálními běhy jakoby se roztrhl v posledních týdnech pytel, ale RunCzech originálně přichází s výzvou na reálných pětikilometrových tratích, které spadají pod platformu Mattoni FreeRun. Běžci zde mohou závodit mezi sebou a porovnat síly v jednotlivých výzvách. Tento projekt vznikl ve spolupráci s Českým atletickým svazem. Díky cestovatelské výzvě bude navíc podpořena ekonomika v jednotlivých městech České republiky.

Cílem je zaběhnout celkem 125 kilometrů během 90 dní na pětikilometrových Mattoni FreeRun trasach. Proč zrovna 125 km? Tradičně se na jaře běží Sportisimo 1/2Maraton Praha (21 km), Volkswagen Maraton Praha (42 km), Mattoni 1/2Maratony v Karlových Varech, Českých Budějovicích a Olomouci (3x 21 km). Sečteno podtrženo máme 126 kilometrů. A protože se běhá na pětikilometrových trasách, zaokrouhlili organizátoři cílové číslo na 125. 

„Přicházíme s komunitním projektem, jehož cílem je spojovat lidi se společným zájmem o běh a ukázat, že běhat může opravdu každý – kdekoli a kdykoli. Projekt Mattoni FreeRun jsme vytvořili před několika lety a aktuálně máme 90 běžeckých tras napříč celou Českou republikou. Naším cílem je, aby si s sebou všichni na své výlety zabalili běžecké boty a kromě tradičních míst objevovali i běžecké trasy, které jsou certifikované Českým atletickým svazem. Právě teď musíme dát lidem možnost zase pocítit ten soutěžní adrenalin. Chceme být součástí něčeho velkého, dokud nebudeme zase moci slavit úspěchy společně,” uvedl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

RunCzech přichází s letní běžeckou výzvou

Na mnoha trasách běhá pravidelně skupina nadšenců s koučem. Pokud někdo nechce sbírat kilometry sám nebo chce poznat novou běžeckou partu, může se připojit. Každá trasa s koučem má svou Facebookovou skupinu, ve které zjistíte informace k výběhům. Na sedm míst přijede během června a letních prázdnin RunCzech tým, aby podpořil týmového ducha a přivezl trochu té závodní atmosféry. Veškeré informace o jednotlivých trasách i o celém projektu jsou dostupné v mobilní aplikaci RunCzech.

Pro ty, kteří rádi soutěží a jen cílový počet kilometrů jim nestačí, má RunCzech několik podkategorií. Po celou dobu bude možné sledovat žebříčky nejrychlejších běžců na 5, 10, 20 a 40 km. Dále bude oceněn ten, kdo jako první splní celou výzvu, kdo poběží na nejvíce různých tratích a ten nejrychlejšího na každé trati. Speciální ceny jsou připraveny pro kreativní duše. Na závěr celé výzvy se uskuteční tombola, do které darovali ceny partneři RunCzech, a každý, kdo dokončí celou výzvu, získá digitální medaili. Kompletní pravidla celé výzvy najdete na www.runczech.com. Stačí se zdarma registrovat, najít si nejbližší trasu a vyrazit.

To ale není zdaleka vše, co si RunCzech na léto připravil. Plánují se unikátní závody na velmi zajímavých lokacích, které budou odpovídat aktuálním opatřením. Kapacita bude omezená, proto bedlivě sledujte oficiální kanály, ať vám neunikne otevření registrací. Už teď si můžete ve svém kalendáři rezervovat 27. – 28. června a 10. – 11. července.

Runway Run Praha

O víkendu 18. – 19. července se uskuteční Runway Run Praha na Letišti Václava Havla. Akce, která se již nebude opakovat. Místo, které je běžně vyhrazeno letadlům, se nyní otevírá běžcům! Vyzvedněte si číslo na check-inu, projděte bezpečnostní kontrolou a nechte se autobusem dopravit na hlavní Runway.  V sobotu večer odstartuje ve 21:00 Sunset Run na 5 kilometrů. Neděli pak odstartují ranní ptáčata pětikilometrovým Breakfast Run, který zahájí běžecký den v 8:30.

Vyžití zde čeká i celé rodiny. V 10:00 a v 17:30 se na start tříkilometrového dm Family Run postaví celé rodiny s dětmi a aktivními prarodiči. Účastníci večerní a ranní pětky se mohou těšit na medaili v cíli, na kratší závody je pro účastníky připravený dárek. Letiště Praha si u Terminálu 3 pro letošní léto připravilo Runway park. Místo, kde budou vystavená letadla, letištní technika, možnost občerstvit se a užít si spoustu další zábavy. Všichni závodníci mají se startovním číslem vstup do Runway parku zdarma.

Foto: RunCzech