Praha bude letos bez tradičních běžeckých klání. Jeden z předních pořadatelů elitních vytrvaleckých závodů RunCzech oznámil, že byl nucen zrušit veškeré akce v hlavním městě. „Musím s těžkým srdcem oznámit, že z důvodu omezení jsme pro rok 2020 nuceni zrušit tři naše pražské závody: Volkswagen Maraton Praha, Sportisimo 1/2Maraton Praha a Birell Grand Prix Praha,“ napsal ve veřejném dopise šéf RunCzech Carlo Capalbo.

Pražský půlmaraton byl jednou z prvních akcí, které musely být kvůli koronavirové pandemii zrušeny. Původně se měl konat 28. března, tedy pouhé dva týdny po vyhlášení nouzového stavu. 

„Zpráva pár týdnů před startem, že nemůžeme uspořádat Sportisimo 1/2Maraton Praha, byla pro nás velkým šokem. Později jsme nemohli uvěřit, že se to dotkne i dalších jarních závodů. V tu chvíli byly přípravy téměř dokončené, objednávky na cestě nebo doručeny a většina rozpočtu vyčerpaná. Přesto jsme museli jarní termíny zrušit,“ píše v otevřeném dopise Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech

RunCzech následně dlouho bojoval, aby nemusel pražské závody rušit úplně. Dokonce přišel i s náhradním podzimním termínem. Nyní však závodníkům přinesl smutnou zprávu. „Za současného stavu, i když se situace zlepšuje, nebude ani tak možné na podzim s jistotou pořádat akce s velkým počtem účastníků v centru Prahy,“ vysvětlil důvody svého rozhodnutí. Letos se tak neuskuteční ani jeden ze tří plánovaných pražských závodů. 

Všichni běžci si budou moci své registrace přesunout do následujících dvou sezon. Zároveň mají letos možnost zúčastnit se běhů v jiných městech. „Nadále pracujeme na přípravách závodů Mattoni 1/2Maratonu v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Olomouci, Ústí nad Labem a Nature Run v Liberci v jejich podzimních termínech v souladu s platnými omezeními,“ přidal na závěr alespoň jednu pozitivní zprávu pro všechny milovníky běžeckých závodů.

🇨🇿 Vážení a milí sportovní přátelé,rok 2020 si budeme zajisté pamatovat všichni. A tento dopis je pro mě ten nejtěžší,…

Zveřejnil(a) RunCzech dne Pondělí 29. června 2020


Nová výzva RunCzech: Česko běží dál

Největší letošní běžecké akce byly odloženy, ale RunCzech myslí na své věrné běžce a připravil na léto originální projekt Česko běží dál. Nejde o žádnou virtuální realitu, nýbrž o reálné pětikilometrové tratě, které spadají pod platformu Mattoni FreeRun. Běžci zde mohou závodit mezi sebou a porovnat síly v jednotlivých výzvách. Tento projekt vznikl ve spolupráci s Českým atletickým svazem.

Cílem je zaběhnout celkem 125 kilometrů během 90 dní na pětikilometrových Mattoni FreeRun trasach. Proč zrovna 125 km? Tradičně se na jaře běží Sportisimo 1/2Maraton Praha (21 km), Volkswagen Maraton Praha (42 km), Mattoni 1/2Maratony v Karlových Varech, Českých Budějovicích a Olomouci (3x 21 km). Sečteno podtrženo – 126 kilometrů. A protože se běhá na pětikilometrových trasách, zaokrouhlili organizátoři cílové číslo na 125.

„Přicházíme s komunitním projektem, jehož cílem je spojovat lidi se společným zájmem o běh a ukázat, že běhat může opravdu každý – kdekoli a kdykoli. Projekt Mattoni FreeRun jsme vytvořili před několika lety a aktuálně máme 90 běžeckých tras napříč celou Českou republikou. Naším cílem je, aby si s sebou všichni na své výlety zabalili běžecké boty a kromě tradičních míst objevovali i běžecké trasy, které jsou certifikované Českým atletickým svazem. Právě teď musíme dát lidem možnost zase pocítit ten soutěžní adrenalin. Chceme být součástí něčeho velkého, dokud nebudeme zase moci slavit úspěchy společně,” uvedl Carlo Capalbo.

Na mnoha trasách běhá pravidelně skupina nadšenců s koučem. Pokud někdo nechce sbírat kilometry sám nebo chce poznat novou běžeckou partu, může se připojit. Každá trasa s koučem má svou Facebookovou skupinu, ve které zjistíte informace k výběhům. Na sedm míst přijede během června a letních prázdnin RunCzech tým, aby podpořil týmového ducha a přivezl trochu té závodní atmosféry. Veškeré informace o jednotlivých trasách i o celém projektu jsou dostupné v mobilní aplikaci RunCzech.

Pro ty, kteří rádi soutěží a jen cílový počet kilometrů jim nestačí, má RunCzech několik podkategorií. Po celou dobu bude možné sledovat žebříčky nejrychlejších běžců na 5, 10, 20 a 40 km. Dále bude oceněn ten, kdo jako první splní celou výzvu, kdo poběží na nejvíce různých tratích a ten nejrychlejšího na každé trati. Speciální ceny jsou připraveny pro kreativní duše. Na závěr celé výzvy se uskuteční tombola, do které darovali ceny partneři RunCzech, a každý, kdo dokončí celou výzvu, získá digitální medaili. Kompletní pravidla celé výzvy najdete na www.runczech.com. Stačí se zdarma registrovat, najít si nejbližší trasu a vyrazit.

RunCzech přichází s letní běžeckou výzvou

Foto: M. Šach, AF