Parkurová sezóna 2020 na závodišti ve Velké Chuchli pokračuje Velkou cenou Prahy, zařazenou do Českého skokového poháru. Soutěže se konají od 23. do 26. července a vstup je pro diváky zdarma.

V Praze se seriál Českého skokového poháru, který byl založen v roce 2002, koná poprvé. Soutěže začínají každý den od 8.30 do odpoledních hodin. Rozpis závodů je k dispozici zde.

Český skokový pohár

Je ojedinělým projektem parkurového skákání v České republice, představuje parkurovou extraligu. Letošní ročník byl – podobně jako řada jiných sportovních akcí – omezen koronavirovou pandemií, série jedenácti mítinků startovala až na začátku června.

V průběhu let vznikly v rámci celého seriálu, kromě Českého skokového poháru, také dvě další jeho součásti. Czech Junior Cup je určen pro děti a juniory do 18 let a Amateur Tour pro jezdce od 18 let, kteří nedosahují vyšší sportovní výkonnosti a parkurový svět je pro ně zábavou. Od roku 2016 je také nově zaveden seriál pro mladé jezdce ve věku do 25 let, nazvaný dle mezinárodních zvyklostí U25.

Základní pravidla

V parkurových soutěžích musí jezdec s koněm projet danou trasu s překážkami s co nejmenším počtem chyb a v co nejkratším čase. Jednotlivé překážky jsou označeny čísly, aby jezdci věděli, v jakém pořadí a směru je musí překonat. Překážky jsou vysoké od 80 cm do 160 cm, což je nejvyšší obtížnost, která je zařazená třeba na olympijských hrách nebo mistrovství světa. Existuje i speciální soutěž – skok mohutnosti, při které se jezdci pokouší přeskočit co nejvyšší překážku a současný světový rekord je 2,47 cm.

Za chyby v parkuru se považuje shození bariéry, tedy porušení výšky nebo šířky skoku, zastavení, kdy kůň odepře poslušnost a nechce překážku skočit nebo pád jezdce či koně i s jezdcem. Tyto chyby jsou penalizovány tzv. trestnými body a případně vyloučením ze soutěže. Jezdec s nejnižším počtem trestných bodů vyhrává.

Velká Cena Prahy

Uskuteční v neděli odpoledne a celý čtyřdenní program završí. Skákat se bude na výšce 150 cm a do bojů o přední příčky jistě zasáhne dlouhodobě nejúspěšnější český jezdec Aleš Opatrný, který nominoval své dva nejlepší koně – Gentlemana Vh Veldhof a Forewera. Na startovní listině nechybí ani vítěz Velké Ceny Martinic Ondřej Zvára, přihlášený s Chaccolanem i Quimerem-M.

Doprovodný program

Prezentace vozů značek Land Rover a Jaguar, představen bude také zcela nový model Land Rover Defender.

Pro děti skákací hrady, stánek se sladkostmi, dočasné tetování, ukázka králičího hopu, při příznivém počasí jízdy na ponících zdarma (so + ne).


FOTOSOUTĚŽ

Chuchle Arena Praha ve spolupráci s partnerem CANON Česká republika vyhlásila fotosoutěž 2020 pro všechny návštěvníky. A i na parkurových závodech lze pořídit zajímavé fotografie a přihlásit se. Soutěžní téma je „NEOBYČEJNÉ MOMENTY, ORIGINÁLNÍ ZÁŽITKY“, podrobné informace zde.

CHUCHLE ARENA PRAHA

  • Radotínská 69/34, Praha 5 – Velká Chuchle
  • 23. – 26. 7.
  • vždy od 8:30 hodin
  • Vstupné: zdarma
  • velka-chuchle.cz
Foto: Lucie Štrachová SŠ COPTH / www.ceskyskokovypohar.cz