Červnový termín 107. ročníku posunuli pořadatelé z důvodu koronavirové pandemie na druhou polovinu září. Nejlepší čeští veslaři budou závodit o nejcennější tuzemskou trofej o víkendu 19. a 20. září 2020 i s podporou Hlavního města Prahy.

Psal se rok 1909, Rakousko-Uhersko odpočítávalo poslední roky svého fungování a Praha vzkvétala. Právě tehdy se do jejího centra měly s patronací ČVK poprvé umístit pražské Primátorky, a to jako Svatováclavské osmy. Proč tento název? Důvod byl prostý, české posádky nesměly startovat na závodech pořádaných německými kluby. Úvodní ročník pro české a moravskoslezské kluby byl proto naplánován z pohledu dnešního diváka veslování netradičně na 28. září, tedy významný den pro naše dějiny.

Tehdy se ale nejslavnější český veslařský závod nakonec uspořádat nepodařilo, premiéru si odbyl až o rok později, a to již s oficiálním povolením pražského Magistrátu v červnovém termínu a s názvem Primátorky. Ty se během následujících více než 100 let konaly především v červnu, výjimečně ale také v září nebo dokonce jako roku 1945 v červenci. Ve 20. letech byly jednou předsunuty už na poslední květnový den.

Důvodem bylo pražské pořádání Olympijského kongresu. Tehdy se ho účastnil také první předseda Mezinárodního olympijského výboru, slavný Pierre de Coubertin, který právě v Praze ze svého postu odstoupil. To byl šok pro celý sportovní svět.

Letošní primátorky proběhnou v září

Primátorky od svého založení v roce 1910 nechyběly u mnoha dalších významných sportovních i státních milníků, nejinak tomu bude i v roce 2020. 107. ročník bude uzavírat v podstatě nezahájenou sezónu a kdo ví, zda nakonec do nastávajících Letních olympijských her v Tokyu neproběhnou dokonce ročníky dva. To by nahrávalo i účasti olympijského favorita Ondřeje Synka, který je tváří českého veslování.

AXA Primátorky letos čeká posun do zářijového termínu, který pro ně není ničím novým ani v novodobé historii. V roce 2013 byl jubilejní 100. ročník právě z června na září odložen kvůli rozsáhlým povodním, které zasáhly i hlavní město.

Co je ale na slavném pražském závodě tradicí dlouhé desítky let, je dráha se světově proslulou zatáčkou pod vyšehradskou skálou. Ohyb trati, na kterém si vylámaly zuby posádky z celé Evropy, je každoroční výzvou všech účastníků hlavních závodů osmiveslic. Výjimkou nebude ani rok 2020.

Poradí si s ním nejlépe opět pražská Dukla, která v Praze kralovala čtyřicetkrát v řadě? A věděli jste, že trať Primátorek byla v minulosti několikrát změněna, a dokonce se pro zázemí měnily i břehy? Přečtěte si více o historii závodu na www.axaprimatorky.cz a přijďte v září podpořit elitní veslařské posádky na pražskou náplavku Rašínova nábřeží. Vstup je tradičně zdarma a čeká na vás bohatý doprovodný program po celý závodní víkend vč. signature dish Zdeňka Pohlreicha. 

Kdy: 19.–20. září 2020 / Kde: náplavka Rašínova nábřeží / Více: www.axaprimatorky.cz

Foto: M. Šach, AF