Když se při zářijových Primátorkách neobjevila na startu posádka pražské Dukly, byla to zpráva, která obletěla nejen veslařský svět. Důvodem její absence byly pozitivní testy na covid-19 u několika členů smíchovské loděnice. Po rozhodnutí pořádajících klubů pražských Primátorek je jisté, že Dukla se na startu prestižní akce na Vltavě nezúčastní ani v roce 2021, kdy se 108. ročník uskuteční v termínu od 11. do 13. června.

„Zároveň je velmi pravděpodobně, že to bude již natrvalo,“ říká Dušan Macháček, předseda Českého veslařského svazu a vzápětí dodává podrobnosti: Rozhodli jsme na organizačním výboru závodu, že od roku 2021 budou hlavní závody Primátorek, tj. osmy mužů a žen, bez profesionálních posádek, tedy bez posádek resortních sportovních center, tedy i Dukly.“

Čtyřicet let trvající nadvláda Dukly na pražské Vltavě je tak definitivně u konce. V letošním roce byl posledním mohykánem armádního oddílu ve vítězné osmě mužů, která byla společenstvím několika klubů, Lukáš Helešic, bývalý profesionální veslař Dukly.

Fotogalerie

 

Primátorky ale o své nejlepší veslaře nepřijdou: „Veslaři resortních sportovních center budou mít stále šanci na Primátorkách závodit, ale pouze za jejich mateřský veslařský klub, tedy
za ten, za který závodili před vstupem do Dukly, resp. resortních sportovních center,“
přidává Macháček podrobnou odpověď s tím, že o vítězi Primátorského štítu se tak rozhodne mezi amatérskými klubovými posádkami.

Hlavním důvodem této změny je atraktivita finálových závodů. „Chtěli bychom přidat na dramatičnosti hlavních jízd a zároveň motivovat klubové posádky k celoročnímu aktivnímu tréninku,“ říká závěrem předseda ČVS.

Primátorky bez Dukly? Finále bude dramatické a bez favorita. Bude se na co dívat

Čtyři desítky let vyhrávala posádka Dukly pražské Primátorky. Na jedné straně slýchala chválu, na té druhé kritiku, že je to stejné, jako by nejvyšší soutěž hrál s běžnými kluby reprezentační oddíl. Trefné přirovnání? Možná ne tak úplně, přesto právě posádka Dukla je něco jako národní tým veslování. Jedno je jisté, nyní již součástí Primátorek nebude, i když její veslaři dál mohou na akci závodit.

„Hlavní závod díky tomu zřejmě nabyde dramatičnosti, protože nebude žádný jasný favorit,“ říká úvodem vedoucí trenér veslařské sekce Dukly, Václav Maleček. „Pro Duklu to ale není šťastné rozhodnutí, protože pro ni byly Primátorky vždy jednou z nejprestižnějších domácích akcí, kde se prezentovala jako to nejlepší, co české veslování má a teď o ni přijde,“ vysvětluje svůj postoj.

„Rozhodnutí veslařských klubů i veslařského svazu respektujeme, i když to bude znamenat, že úroveň nejlepší posádky závodu výrazně klesne,“ dodává s tím, že mladí reprezentanti teď závod jen tak nevyhrají. „To je to hlavní, proč mě neúčast Dukly mrzí. Vzhledem k termínu je malá šance, aby profesionální sportovci, kteří se připravují na světové soutěže, zasedli do lodí společně s amatéry,“ uzavírá Maleček s tím, že na Primátorky se bude vždy rád vracet.

„Je to prestižní akce, která má svou historii. V českém sportu nemá obdoby a je reklamou našeho veslování. Sám si netroufám tipovat, kdo příští rok vyhraje. Bude to zajímavé sledovat.“ 

Jak poznamenala pandemie přípravu veslařů nejen na letošní AXA Primátorky? Vyhraje letos zase Dukla? A kdy je vlastně ideální věk začít s tímto sportem? 🤔🚣‍♂️ Na otázky do rozhovoru nám odpovídal Ondřej Synek 👇

Zveřejnil(a) Praha sportovní dne Čtvrtek 3. září 2020

 

Kdo bude prvním vítězem Primátorek po oficiální absenci Dukly Praha, se rozhodne v neděli 13. června, kdy se finálové jízdy 108. ročníku konají. Více informací o Primátorkách najdete na www.primatorky.cz.

Foto: M. Šach, AF