Světová pandemie zabránila pořadatelům ŠKODA Pražského MTB poháru uskutečnit závěrečný slavnostní večer roku 2020. Unikátní poháry s pražskou dlažební kostkou obdrželi vítězové poštou a jejich jména budou zdobit obří pohárovou trofej, stejně jako tomu je v případě pohárových vítězů minulých ročníků.

Tím ale vyhlašování roku 2020 nekončí. Jak velí tradice pražské soutěže v olympijském cross country horských kol pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, včetně cyklistů s handicapem, pořadatelé udělují ještě další, prestižní ceny pro „objev roku“, „trenéra roku“ a osobnost, která bude uvedena do Síně slávy ŠKODA Pražského MTB poháru.

Uvedené ceny pro rok 2020 získávají:

  • Objev roku: Daniel Kovář
  • Trenér roku: Jiří Štěpáník
  • Síň slávy: Jiří Ježek

Objevem roku 2020 je začínající nadšený cyklista Daniel Kovář z týmu Expres cz. Tufo Team Kolín. Malý Daniel dominoval startovnímu poli kategorie jezdců 5 – 6 let a v konkurenci 46 jezdců dokázal zvítězit ve všech pohárových závodech.

Cenu Trenér roku, každoročně uděluje Viktor Zapletal, trenér českého reprezentačního týmu horských kol a mimo jiné i osobní trenér olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého a paralympijského vítěze Jiřího Ježka. Uznávaná trofej míří tento rok do pražské Dukly a získává jí mladý trenér bikové skupiny dětí a mládeže Jiří Štěpáník. Jeho tým žáků a kadetů v průběhu celého roku obsazoval přední příčky na nejvyšších českých závodech nejenom horských kol. Svůj výkonnostní progres pak svěřenci Jirky Štěpáníka dokázali zúročit i v nejdůležitějších závodech, mistrovství republiky horských kol, ale také na silnici, dráze a v cyklokrosu.

Rozhovor s Jiřím Ježkem o pražské cyklistice najdete u nás na webu

Do Síně slávy vstupuje další z legend české a světové cyklistiky. K trenérovi Pavlu Vršeckému, mnohonásobné světové medailistce Bohunce Lomové, cyklokrosařovi Miloslavovi Kvasničkovi a legendárnímu komentátorovi Jindřichu Pulmanovi se přidává šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa, čtyřnásobný vítěz světového poháru, mistr Evropy, držitel světového i paralympijského rekordu ve stíhacím závodě na dráze a nejúspěšnější handicapovaný cyklista světové paralympijské historie, Jiří Ježek.

Foto: Michal Červený