Česko už brzy zažije premiéru mimořádného závodu, takzvaného týmového maratonu: „Chceme změnit vnímání běžeckého sportu,” říká Carlo Capalbo, šéf pořádajícího týmu RunCzech.

V závodě pojmenovaném The Battle of the Teams se čtyři špičkově obsazené týmy profesionálních běžců pod vedením českých celebrit utkají v neděli 30. května na trase vedoucí nejkrásnějšími úseky centra Prahy. Velkým zážitkem bude už samotný start, plánovaný přímo na Karlův most.

Pořadatelé ve složité době celosvětové pandemie vymysleli zcela nový a atraktivní přístup ke vnímání maratonu. Vždy šlo o individuální závod, ale RunCzech chce tuto tradici výjimečně pozměnit, a přináší revoluční koncept, který by měl nabídnout ještě větší drama než obvyklé vytrvalostní běhy.

Půjde o týmový závod, v němž se počítá čas každého běžce. „Chceme přilákat diváky k atraktivnímu a inspirativnímu obsahu televizního vysílání,” vysvětluje ředitel závodu Carlo Capalbo. „Aktivně zapojíme fanoušky a předáme jim více než sportovní přenos. Chceme je vtáhnout do děje, sdílet s nimi emoce i napětí, a předat tak nezapomenutelný sportovní zážitek, protože při „The Battle of the Teams“ půjde o drama až do úplného konce.“

Do souboje nastoupí osmičlenné týmy, každý z nich v barvě svého titulárního partnera. Šest závodníků vytvoří základní sestavu, dva náhradníci poběží závod s ostatními běžci, ale jejich dosažené body se započítají pouze v případě, že některý člen základní sestavy nedoběhne do cíle.

Členy každého týmu budou čtyři běžkyně a čtyři běžci, spravedlivě rozdělení do výkonnostních košů na základě svých nejlepších časů za poslední čtyři roky. Celkem se tedy na start postaví třicet dva profesionálních atletů z celého světa. Každý tým bude mít i jednoho domácího, českého zástupce. Organizátoři se inspirovali u populárních světových závodů typu Formule 1 nebo Tour de France, kde diváci fandí týmům.

Vítězem se stane soutěžní tým, který po zdolání maratonské trasy nasbírá v součtu všech jednotlivých časů nejvyšší počet bodů v již existujícím bodovacím systému World Athletics. Pokud účastník zaběhne osobní rekord, přispěje do týmů bonusovými body. Unikátní novinkou, která nastane v systému odměňování, budou nově stanovené „prize money“ pro celý tým dle dosažených společných výsledků, které se rozdělí mezi všechny členy a to stejným podílem, nikoliv dle individuálních výkonů. Standardní odměny pro jednotlivce zůstávají dle tradičních podmínek.

Významnou roli zastanou slavné české hvězdy, které převezmou kapitánskou roli v jednotlivých týmech a budou je reprezentovat i podporovat při závodě. V roli „neběžících kapitánů“ také zastoupí důležitou úlohu při losování, které bude odvysíláno dva týdny před samotným závodem formou tzv. „draft show“, během které organizátoři oznámí přesné složení všech týmů.

„The Battle of the Teams“ má i charitativní podtext, neboť každé družstvo bude zastupovat dobročinnou organizaci. „Za normálních okolností bychom v tomto čase viděli tisíce nadšených amatérských běžců zdolávat maratonskou trať společně s profesionály,” říkají pořadatelé.

Proto se RunCzech rozhodl spustit 3. května Volkswagen Prague Virtual Marathon a spojit charitativní myšlenky obou závodů. Společně s registrací na Volkswagen Prague Virtual Marathon si běžci zvolí jednu ze čtyř charit, kterou chtějí podpořit a věnují tak deset procent částky ze startovného zvolené organizaci. Účastníci mohou také dobrovolně podpořit charitu navýšením částky. Hodnota vybraného obnosu pak bude zdvojnásobena zaštiťujícím partnerem dané charitativní organizace.

Za velkou podporu závodu vděčí organizátoři Praze. „Hlavní město Praha podporuje rozvoj sportu všemi silami, nejen pomocí s uspořádáním sportovní akce „The Battle of the Teams“. Obzvlášť v době koronavirové pandemie je důležité zůstat co nejvíce fit, fyzicky i psychicky. Sport a zdravý životní styl udržuje každého člověka v duševní pohodě, proto mě těší, že v našich ulicích, parcích a lesích vidíme tolik běžkyň a běžců všech věkových kategorií, které mnohdy neodradí ani nepříznivé počasí. Věřím, že počty budou i nadále stoupat a současně všem zúčastněným závodníkům přeji co nejlepší běžecké výkony,“ říká pražský radní v oblasti sportu Vít Šimral.

Nyní se tedy Praha těší na neobvyklý, dramatický a špičkově obsazený sportovní zážitek. „Pojďte s námi změnit a posunout běžecký sport,” zve tým RunCzech: „Děkujeme Vám za podporu!”

Battle of the Teams

Maraton tak, jak ho nikdo nezná, měsíce připravování a dneškem ta cesta začíná – The Battle of the Teams.V srdci Evropy, v Praze České republice to 30. května vypukne a znovu uvidíme maraton na té nejvyšší profesionální úrovni!Buďte s námi u toho!—-A new twist on an ancient sport, months in the making, is starting to get the spotlight from today – Battle of the Teams.On May 30, Prague, Czech Republic, in the heart of Europe, will celebrate marathon as a competitive sport, once again! Be with us, this is going to be big!

Zveřejnil(a) RunCzech dne Středa 14. dubna 2021

Foto: RunCzech