Na pozici světové maratónské jedničky vystoupal bronzový muž podzimního Mistrovství světa v maratonu v turecké Sakaryi, Martin Stošek.

Martin Stošek v barvách týmu Canyon Nortwawe a pod citlivým vedením naší maratónské legendy Kristiana Hynka získal ve své kariéře další významný mezník, který by před pár lety asi nikdo neočekával. Podobně úspěšný je i celý český maratónský tým. Po čerstvě ukončeném etapovém závodě dvojic 4 Islands drží Česká republika první místo v rankingu Mezinárodní cyklistické unie (UCI), tři body před silným celkem Německa a Rakouska.

Velmi významnou skutečností a posilou českého celku je v tomto ohledu orientace olympijského vítěze, dvojnásobného olympijského medailisty, mistra světa i Evropy Jaroslava Kulhavého na závody nově ustanoveného maratonského světového poháru. Ostatně právě Kulhavý je jediným bikerem světa, kterému se podařilo vybojovat všechny světové tituly nejenom v olympijském cross country, ale i v maratonu, kde získal nejenom titul mistra světa a Evropy, ale také třikrát ovládnul legendární Cape Epic.

A jak nasvědčují jarní výsledky Jaroslava Kulhavého, mají se fanoušci horských kol na co těšit. Zkušený biker je zjevně zpět ve své plné síle a psychické pohodě. A táhne s sebou i další bikery. Matouš Ulman může být právem považován za světového „skokana roku“. Dříve spíše specialista na tuzemské maratónské závody pro širokou veřejnost se příchodem Jaroslava Kulhavého do týmu Česká spořitelna Accolade dostává do úplně jiného levelu světové maratónské cyklisticky a během jara se už posunul ze 74. pozice v rankingu UCI na aktuální 16. příčku.

Češi na Slovensku: Zatloukal druhý, Škarnitzl třetí

Lyžařský areál Drozdovo byl dějištěm úvodního kola Slovenského MTB poháru, který spadal do kategorie UCI C2 a našim reprezentantům se dařilo.

V elitní kategorii mužů vybojoval stříbro osmnáctiletý Jan Zatloukal (Nutrend Specialized Racing) před zkušeným Janem Škarnitzlem (Cyklostar Trek Pirelli). V ženách skončila nejvýše Zuzana Šafářová (Rouvy Specialized).

Neméně dobře se vedlo i juniorům, kde byl na blátivé trati druhý Filip Jech (Adastra Cycling Team) a bronz získal Filip Konečný (Dukla Praha) stejně jako v juniorkách Simona Spěšná (MS Bike Academy).

Foto: Reprezentace MTB

Výsledky:

Muži Elite:

  1. Jakub Zamrozniak (Pol.) 1:42:49, 2. Jan Zatloukal 1:42:59, 3. Jan Škarnitzl 1:43:03,… 6. Josef Jelínek 1:44:41, 10. Tomáš Morávek 1:48:07 (všichni ČR).

Ženy Elite:

  1. Blanka Vas Kata (Maď.) 1:25:27, 2. Virág Buzsáki (Maď.) 1:28:12, 3. Matylsa Szczecinska (Pol) 1:29:09, .. 6. Zuzana Šafářová 1:31:21. 9. Tereza Obořilová 1:34:50 (obě ČR).

Jan Zatloukal stříbrný na Slovensku

 Osmnáctiletý jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing Jan Zatloukal patří k nevýraznějším cyklistickým talentům nastupující generace bikerů.

A své předpoklady potvrzuje i po přechodu z juniorů do kategorie U23 a muži ELITE. Úvodní závod Slovenského poháru MTB, který se uskutečnil na rozblácené a náročné trati v lyžařském resortu Drozdovo zvládnul velmi dobře a v dramatickém závodě vybojoval stříbro před zkušeným českým olympionikem Janem Škarnitzlem. Jan Zatloukal se hned po startu propracoval z početného pelotonu jezdců do čela závodu, kde se pohyboval po celý závod společně s polským reprezentantem Jakubem Zamrozniakem, který měl v posledních metrech závodu více sil a ovládnul závěrečný spurt.

Foto: Jan Zatloukal stříbrný na Slovensku

Mladého českého reprezentanta čekají v průběhu května maturitní zkoušky a nebude absolvovat závod světového poháru v německém Albstadtu a pravděpodobně ani dva závody Českého poháru MTB na Zadově a v Brně koncem měsíce.

Představit by se měl v druhém závodě světového poháru v Novém Městě na Moravě.

Foto: Michal Červený