Na začátku června vyrazí Josef Zimovčák a peloton cyklistů na dvanáctou etapovou cyklojízdu napříč Českou republikou v rámci projektu Na kole dětem. Záměr jízdy je získání finančních prostředků na pomoc a podporu onkologicky nemocných dětí.

Z důvodu koronavirových opatření proběhne závod, stejně jako loni, s organizačními změnami. Peloton v čele s několikanásobným mistrem světa i ČR v jízdě na vysokém kole Josefem Zimovčákem bude menší, tvořený pouze partnery a sponzory. Toho neopustí ani další jezdci – profesoři Pafko a Pirk.

Fotogalerie z minulého ročníku

 

„Zda budeme moci s otevřenou náručí vítat přidávající se cyklisty a vytvořit mohutný hrozen přijíždějící na zaplněná náměstí jako minulé roky zůstane otevřenou záležitostí do poslední chvíle. Aby zůstal duch pomoci naplněn, každý může sednout na kolo sám, nebo v menší skupině, ujet nějakou trasu, nejlépe blízko svého bydliště a poslat finanční částku ve výši ujetých kilometrů na účet NF Na kole dětem. Do dnešní doby se přímo hodí další tradice posledních ročníků, což je odlití a následná dražba zvonů,“ sdělují organizátoři závodu a dodávají: „Zvony svým hlasem ohlašovaly smrt i nový život, varovaly před nebezpečím, vybízely k pokoji a míru. Naše dva zvony mají pomoci nejen finančně, ale především probudit naději, a to nejen u nemocných dětí, které potkal nelítostný soupeř v podobě vážné nemoci, ale vybídnout i ostatní k zamyšlení nad smyslem života. Za jedenáct let se podařilo získat pro děti bez mála čtrnáct milionů korun, což není málo, ale ani dost. Radost a úsměvy dětí je tou největší motivací v projektu Na kole dětem“.

Přispět do projektu můžete na transparentním účtu.

 

„Letošní trasa kopíruje loňskou verzi. Z moravskoslezského Hlučína, přes Ostravu do malebné obce Slopné, dále do Bzence, Ivančic a Jindřichova Hradce, projedeme Jižní Čechy do Březnice, tradičně se zastavíme v Družci, Zichovci, projedeme Prahou a ze Sobotky už zamíříme do Orlických hor. Zde se chvíli pozdržíme a konec nás čeká v Lanškrouně. Navštívíme mnoho nových míst, zastavíme se i tam, kde už nás znají a oprášíme stará partnerství,“ shrnuje hlavní manažer Petr Veselý. „Města byla letos v komunikaci a přípravách akce mimořádně vstřícná, již věděla co akce obnáší. Pevně jsme věřili, že letošní ročník již bude v plné parádě. Nevadí. Musíme se přizpůsobit, ale takový je život.“ dodává.

„Každý rok se lidé těší na účast, letos mám pocit, že vše bylo ještě intenzivnější. Všem už chybí sociální kontakty a pohyb. Slyšel jsem i názor, že je akce světlem v tunelu, což mě moc těší. Já hlavně myslím na nemocné děti, že si svou situaci také nevybraly dobrovolně a musí ji zvládnout. Tak jim to pojďme ulehčit, jak to jen bude možné,“ říká Josef Zimovčák.

Celou akci provází symbolické motto: „My, kdo máme štěstí, že jsme zdraví, musíme pomáhat těm, kdo ho mají méně“.

10.etapa (37 z 107)

Foto: Ivo Dvořák