České ragbistky se utkají s Finskem, čeští ragbisté změří síly s Maďarskem.

Bude to největší svátek českého ragby v tomto roce. Reprezentační týmy žen a mužů se v sobotu 6. listopadu 2021 na stadionu FCC Rugby Arena Tatry Smíchov v Praze představí ve dvojzápase mistrovství Evropy. Nejprve se české ragbistky od 10:30 hodin utkají v soutěži evropského šampionátu Trophy s Finskem. Od 13 hodin pak čeští ragbisté nastoupí v mistrovství Evropy Conference proti Maďarsku.

Reprezentační tým žen nehrál kvůli covidové pandemii na domácí půdě téměř dva roky, posledním byl zápas proti Švédsku v listopadu 2019. „Bude to velká výzva se předvést před domácím publikem,“ říká manažerka rozvoje českého ženského ragby Hana Schlangerová. „Bude zajímavé sledovat i určitou generační výměnu, zkušené hráčky pomalu odchází a na jejich místa nastupují mladší ročníky.“

Muži by zápasem proti Maďarsku rádi zahájili cestu za postupem do vyšší evropské úrovně Trophy. „Jednoznačně chceme jít nahoru,“ uvádí Miroslav Němeček, kouč národního týmu mužů. Česko se ve skupině postupně po Maďarsku utká ještě venku s Lucemburskem a opět doma s Lotyšskem. Sérií zápasů pak tým zakončí na jaře ve Švédsku. „I když nás budou provázet zranění a možné jsou i covidové komplikace a nebudeme tudíž v plné síle, měli bychom Maďary porazit,“ doplňuje Miroslav Němeček.

V rámci doprovodného programu bude přichystána ragbyová fanzóna pro děti. Tam si holky a kluci budou moci pod vedením zkušených hráček vyzkoušet ragbyové dovednosti. K dispozici bude například opičí dráha, kopy na háčko, narážeče či dovednostní soutěže s míčem. O poločase obou utkání pak proběhne zápas dětských týmů.

Foto: Česká rugbyová unie