Unikátní trať, kudy mnoho sportovců ještě dosud neběželo, a doprovodný program pro celou rodinu. Tak by se daly výstižně popsat hlavní myšlenky akce Poznej město jinak – PROSTĚ BĚŽ!“, která bude mít svůj první ročník v Praze – Troji v neděli 5. června 2022Akce navazuje na velmi úspěšně fungující koncept „Urban Trailů“. V Evropě tyto akce mají i desetitisíce účastníků, populární jsou zejména v Belgii, Holandsku, Německu a Francii.

TRASA – to je oč tu běží

Jedním z hlavních cílů akce je zavést běžce tam, kam by je běžně nenapadlo (nebo jim dokonce nebylo umožněno) se jít proběhnout. Trasa je pečlivě volena tak, aby se každý trochu zapotil, ale zároveň ji zvládli všichni, a to včetně odhodlaných „neběžců“. Měří 7,5 km s převýšením zhruba 130 m. Pro někoho pohodový výklus, pro jiné výkon roku. Na trase účastníci minou Trojského koně a po krátkém zahřátí kolem Vltavy začnou postupně nabírat výškové metry po cestách a pěšinách Přírodní památky Havránka. V druhé části si můžete užít hlavní lákadla trasy – seběh skrz pražskou Botanickou zahradu, unikátní vinici Sv. Kláry s krásnými výhledy na Vltavu až do areálu Trojského zámku. Poběžíte v lokalitě, kde svůj čas trávil i Emil Zátopek, který by letos oslavil 100 let.

Na start po vlnách

Závodníci mají trať změřenou, dostanou medaili v cíli, přesto se oproti jiným závodům tato akce liší. Čas startu si kdokoliv může vybrat dle chuti, na výběr je více než 10 vln, kde v každé se objeví maximálně 50 účastníků. Cílem je zbavit se předstartovní nervozity, nekonečné fronty na toaletu a chvátání do dávno přeplněného startovního koridoru. Navíc na všechny čeká běžecká snídaně. 

Doběhem nic nekončí

Doběhem do cíle to zdaleka nekončí. V zázemí závodu přímo u vodáckého kanálu v Troji na všechny čeká bohatý doprovodný program. Budete se moci například zúčastnit nevšední outdoorové módní přehlídky, která v Česku zatím nemá obdoby. Bude představeno několik sportovních a outdoorových značek. Dále je pro celé rodiny připraveno bludiště, herní koutek pro děti či prezentace sportovního vybavení s možností nejrůznějšího testování za využití řeky Vltavy, přilehlé cyklostezky nebo horolezecké stěny.

Ve zkratce

  • Akce se koná v neděli 5. června 2022 v pražské Troji
  • Je vhodná pro začínající i zkušenější běžce
  • Pořadatelem je časopis a web Svět běhu 
  • Veškeré informace najdete na www.bez.cz 
  • Startovné pro novináře je zdarma

 

 

foto: Prostě běž – Poznej město jinak