Hned první soutěžní den přinesl na Olympiádě dětí a mládeže stříbrnou a bronzovou medaili pro hlavní město. Obě medaile vybojovali závodníci v lyžařském orientačním běhu. Ve vrchlabském areálu se dařilo jak zkušeným matadorům, tak nováčkům.

Ostřílenou závodnicí a bronzovou medailistkou z letní ODM 2019 je například Eva Baldriánová. „Letos jsem na ODMce už počtvrté a je to super! Každý ročník byl úplně jiný a jedinečný a vždycky se mi to moc líbí,“ vyprávěla. Baldriánová už dopředu tušila, že by i tentokrát mohla uspět. A potvrdila to hned v úvodním závodě.

Také Vilém Štrait je na ODM počtvrté, doma už má jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Zkušenosti z předchozích ročníků vnímá jako výhodu. „Určitě jsem víc v pohodě, protože vím, do čeho jdu,“ řekla.  Rád by do své sbírky přidal další umístění na stupních vítězů. S pátým místem z pondělního závodu nejdřív moc spokojený nebyl – hlavně proto, že se musel potýkat s technickými problémy při načítání kontrol, což ho stálo cenné vteřiny. Při květinovém ceremoniálu už se ale smál a těšil se na další závody.

Nejúspěšnějším závodem pro pražskou výpravu byl sprint mladších chlapců, kde zářili nováčci. Těsně pod stupni vítězů se umístil Jakub Kučera, který je letos na ODM poprvé – stejně jako jeho sestra Kateřina, která tu soutěží v běžeckém lyžování. Na otázku, jestli se podporují, nebo spíš soutěží proti sobě, mají oba sourozenci jasnou odpověď: „Soutěžíme!“ Podle Jakubova čtvrtého místa to vypadá, že jim tohle vzájemné hecování svědčí!

Také pro pro Adama Engela byla tohle premiéra na ODM – a hned stříbrná! „Je to skvělý pocit. Do poslední chvíle jsem doufal, že zůstanu na medailové pozici, a jsem určitě spokojený,“ usmíval se.

 

Autorka: Lucie Rudolecká
Foto: ČOV