Přes sto sad medailí bylo rozdáno. Od 22. do 26. ledna se města Hradec Králové, Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Nová Paka a Trutnov proměnila v olympijská střediska, která přivítala 1151 mladých talentů. Jubilejní 20. Olympiádu dětí a mládeže ovládl domácí Královéhradecký kraj.

I tentokrát se ODM stala pro účastníky životním zážitkem. “Jsem nadšený z toho, jakým způsobem Olympiáda dětí a mládeže probíhala. Byla tady skvělá atmosféra a mohli jsme sledovat výborné sportovní výkony. Dlouho jsme se připravovali a ukázalo se, že to byla správná cesta,” hodnotil hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček a dodal: “Nechtěli jsme, aby to bylo jenom o jednotlivých disciplínách. Sportovci si mohli užít jedinečnou atmosféru, potkat úspěšné sportovce i nové přátele, navštívit zajímavé debaty a užít si bohatý doprovodný program.” 

Na programu bylo 10 sportů a 26 disciplín. Pouze tři kraje dokázaly ve sportovních zápoleních překonat hranici 200 bodů. Celkové hodnocení s 252 body suverénně ovládla domácí výprava. Druhé místo obsadil Moravskoslezský kraj a stupně vítězů doplnil kraj Liberecký.

Praha na děleném pátém místě

Reprezentace hl. m. Prahy svým výkonem rozhodně nezklamala. V hodnocení krajů nakonec obsadila, společně s reprezentací Jihomoravského kraje, krásné páté místo se 162 body. Na pomyslném krku hlavního města cinká celkem pět zlatých, pět stříbrných a tři bronzové medaile. Ztráta na čtvrtý Středočeský kraj byla pouhých 17 bodů.

Zlatými medailisty pražské výpravy jsou Daniel Juhaňák (Šachy – turnaj), Maxim Lebeděv (Snowboarding – slopestyle), Marek Měřička (Snowboarding – snowboardcross), Oliver Sobotka (Snowboarding – snowboardcross) a Viktorie Zvadová (Snowboarding – slopestyle).

Stříbrné medaile vybojovali Adam Engel (Lyžařský orientační běh – sprint), Vilém Štrait (Lyžařský orientační běh – krátká trať), Jindřich Klement (Krasobruslení) a Eliška Měřičková (Snowboarding – slopestyle) a štafeta lyžařského orientačního běhu (dívky a chlapci 14).

Dvě bronzové medaile získala Eva Baldriánová (Lyžařský orientační běh – sprint a krátká trať) a bronzovou medaili si domu odvezla také Žofie Bulířová (Biatlon – závod s hromadným startem 5 km volně).

Rekordní podpora na sportovištích

Na sportovištích i v samotných městech to žilo. „Měl jsem možnost s mnoha mladými sportovci mluvit a říkali, že si to v Královéhradeckém kraji neuvěřitelně užili. Navíc tato edice patřila k těm nejúspěšnějším i co se týká návštěvnosti sportovišť. Například na hokeji i ve Vejsplachách bylo každý den téměř tisíc návštěvníků, což je pro mladé sportovce fantastický zážitek,” komentuje Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru zodpovědný za ODM.

Sportoviště i Olympijský dům každý den navštěvovali kromě veřejnosti rovněž školy a desítky úspěšných sportovců. Mezi nimi nechyběla ambasadorka Eva Adamczyková, biatlonista Ondřej Moravec, alpská lyžařka Martina Dubovská, snowboardista Jakub Hroneš, skikrosař Tomáš Kraus, hokejisté Václav Varaďa, Patrik Eliáš, Matouš Menšík a další.

Ocenění fair play

 Jedním z pilířů Olympiády dětí a mládeže je dlouhodobě fair play chování. Na závěrečném ceremoniálu byl oceněn lyžařský orientační běžec Matěj Čečka, který přišlápl lyži svému soupeři, následně ho však pustil před sebe. Hodinky PRIM a peněžitý dar od společnosti Sazka mu předal Jan Pirk, senátor a člen Českého klubu fair play.

Poté pořadatelskou štafetu největší multisportovní akce v České republice převzal Jihočeský kraj, kde v roce 2024 proběhne letní edice.

Foto: ČOV